CZERWIEC 2018 z ASTRONOMIĄ

Nowy numer już w sprzedaży.
Wersja elektroniczna już na skrzynkach prenumeratorów, w salonach Empik, Ruch oraz Inmedio.
Co w nim znajdziemy:
DROGA DO GWIAZD
Dwudziestego siódmego czerwca minie dokładnie 40 lat odkąd w kosmosie pojawił się pierwszy – i jak dotąd jedyny – Polak. Mirosław Hermaszewski tamten niezwykły dzień, ale także poprzedzające go lata wysiłku i nauki, opisuje w książce „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”.

Zapraszamy do lektury artykułu Dominiki Jasińskiej, który zachęca do zapoznania się z biografią kosmonauty.

 POCZĄTKI CZASU I PRZESTRZENI

Wraz z codziennym biegiem czasu naszego krótkiego życia – na przykład idąc do pracy, wracając do domu czy podróżując po różnych zakątkach naszej małej planety – upływ czasu oraz sama świadomość, że żyjemy w kilkuwymiarowej przestrzeni, często nie są przez zwykłych ludzi dostrzegalne. Gdzie swój początek miał czas, który odmierzamy oraz przestrzeń, w której żyjemy? Do artykułu „W poszukiwaniu początków czasu i przestrzeni” zaprasza Adam Tużnik.

 KOSMICZNE FAKTY I MITY

 Przeglądając astronomiczne nowinki, często możemy napotkać wiele hipotez, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.Czasami jest to wynikiem umyślnego wyjęcia z kontekstu pewnej informacji ze świata naukowego, innym razem przezprzypadek jesteśmy wprowadzani w błąd. Zatem która z kosmicznych ciekawostek jest prawdą, a która kłamliwym mitem stworzonym przez człowieka? O tym opowiada Marta Chajczyk.

ISS: CO ROBI BIOLOG W KOSMOSIE?

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają nie tylko ludzie, lecz także mikroorganizmy, rośliny i zwierzęta. Są one obiektem badań biologów, których interesuje wpływ środowiska kosmicznego na funkcjonowanie istot żywych. O tym, co robi biolog w kosmosie przeczytacie w artykule Dominiki Jasińskiej.

TEST LORNETKI NIKON 10X70 HP

Po zrecenzowaniu futurystycznego Nikona WX 7×50 w nasze ręce wpadła perełka klasyki lornetkowej, porropryzmatyczny Nikon 10×70 HP. To kolejna lornetka oferująca źrenicę wyjściową 7 mm, jednak ten parametr jest jedynym, który łączy te dwa modele. Do testu zaprasza Marcin Siudziński.

 ARYSTARCH Z SAMOS

 Turyści przybywający na grecką wyspę Samos lądują na międzynarodowym lotnisku Aristarchos – i zapewne nie wszyscy wiedzą, jaka przygoda intelektualna kryje się pod tym imieniem i jak wiele w niej jest piękna matematycznego. Sylwetkę Arystracha przybliża nam Krzysztof Piasecki.

Zapraszamy do zakupu i lektury. 

Redakcja Astronomii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *