Aktualności,  Astronomia

Czytaj w podróży! Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna.

Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna

Autor: Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss, J. Richard Gott

Wydawnictwo: ZYSK I S-KA

„Jako obywatele kosmosu, mamy obowiązek go badać.” Tak uważają astrofizycy Neil deGrasse Tyson, Michael Strauss i Richard Gott.

Książka Witamy we Wszechświecie, jest wspaniałą podróżą po Wszechświecie i jego tajemnicach. Trzej astrofizycy Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss, J. Richard Gott poszerzają naszą wiedzę na temat zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w przestrzeni kosmicznej – od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie. Począwszy od największych odkryć Newtona i Einsteina, poprzez teorie Hawkinga, opisane są najbardziej atrakcyjne dla autorów zagadnienia. Część pierwszą stanowią tematy związane z gwiazdami, planetami i życiem we Wszechświecie. Znajdziemy w niej odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania. Neil deGrasse Tyson opowiada m.in. jak żyją gwiazdy i jak giną. Dlaczego Pluton stracił status planety. Jakie są widoki na inteligentne życie gdzie indziej we Wszechświecie. Druga część to podróż poprzez galaktyki, w której Michael Strauss wyjaśnia jak zaczął się Wszechświat, dlaczego Wszechświat się rozszerza i dlaczego robi to coraz szybciej. Spoglądamy w niej szerzej na rozkład gwiazd w naszej galaktyce, Drodze mlecznej oraz na ośrodek międzygwiezdny. W części trzeciej J. Richard Gott objaśnia ogólną i szczególną teorię względności Einsteina. Opisuje charakterystykę czarnych dziur a także kształt Wszechświata, Wielki Wybuch, inflację i ostatnie odkrycia kosmologii. Najciekawsze jednak jest to czy nasz Wszechświat jest jedyny, czy jest tylko elementem nieskończonego Multiświata, czy możliwe są podróże w czasie oraz czy istnieją tunele czasoprzestrzenne i na jakiej zasadzie miałyby działać. Na końcu zastanawia się jaka jest nasza przyszłość we Wszechświecie.
Książka jest obszerna, zarówno pod względem materiału jak i stron, jednak czyta się ją bardzo szybko i lekko. Napisana jest w sposób łatwy, a zagadnienia wyjaśnione są na prostych przykładach. Język jest nieformalny a w tekst wplecione są zabawne anegdoty, takie jak krótka dygresja o krasnoludkach lub komentarz na temat anglojęzycznych kosmitów w Star Trek. Liczne ilustracje i zdjęcia w niej zawarte dopełniają obraz ogromnej wiedzy i ułatwiają wyobrażenia na temat naszego Wszechświata. Polecam ją każdemu, kto choć raz spojrzał w nocne niebo z ciekawością i zachwytem

Neil deGrasse Tyson – dyrektor Hayden Planetarium w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnym w Nowym Jorku. Jest autorem wielu książek, m.in. bestsellerów „Astronomia dla zabieganych”, „Kosmiczne zachwyty”, a także autorem wyróżnionego nagrodą Emmy programu dokumentalnego „Cosmos: A Spacetime Odyssey”.

Michael A. Strauss – jest profesorem astrofizyki na Uniwersytecie Princeton.

J. Richard Gott – jest profesorem astrofizyki na Uniwersytecie Princeton. Jedną z jego książek jest: „The Cosmic Web: Mysterious Architecture of the Universe (Princeton).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *