W dniach 19 – 22 kwietnia 2018 roku w Krakowie odbyła się kolejna już Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN 2018), na którą przyjechali studenci astronomii z całej Polski. Prelegenci zaprezentowali swoje prace obejmujące szeroki zakres zagadnień dotyczących głównie astronomii i astrofizyki oraz nauk pokrewnych.

W tegorocznej Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych w Krakowie uczestniczyło prawie sześćdziesięciu studentów nie tylko astronomii z różnych Polskich Uczelni; z Krakowa, Torunia, Łodzi, Warszawy, Poznania czy Wrocławia. Prelegentami tegorocznej edycji nie byli tylko studenci astronomii, ale także zawodowi astronomowie, którzy opowiadali o różnych zagadnieniach astronomicznych i prowadzonych akcjach popularyzatorskich, w które mogą również zaangażować się młodzi studenci. Pierwszego dnia konferencji na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, prof. Michał Ostrowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił serię przykładów – ciekawych pomiarów astronomicznych dokonywanych w zakresie wysokich energii przez obserwatorium H.E.S.S. w Namibii oraz opowiedział o projekcie, w którym Polska odgrywa znaczącą rolę i buduje wyjątkową aparaturę badawczą. Tego dnia przedstawiono między innymi również następujące referaty: Piotra Łubisa z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiedział o rozwoju nauki od Kopernika do Newtona, czy Dominiki Itrich z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która przedstawiła nam pracę dotyczącą badań spektroskopowych całego pola obszaru tworzenia się gwiazd w Orionie.”

Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu doktora Jakuba Mielczarka pt. „To jest Kosmos!”. Na  prelekcji, która cieszyła się tak dużym  zainteresowaniem, że pytaniom nie było końca, można było między innymi dowiedzieć się, co czeka nas w najbliższych dekadach w dziedzinie badań nad egzoplanetami, sztuczną inteligencją czy tego, w jaki sposób dojdzie do kolonizacji planet i ciał w przestrzeni kosmicznej. Podczas drugiego dnia wygłoszono między innymi prelekcję dotyczącą prawa kosmicznego – przez Gabrielę Rauch z Uniwersytetu Łódzkiego, czy Wielkoslakowej Struktury Wszechświata – której naturę przybliżył nam jeden z licealistów – Jurand Prądzyński. Podczas ostatniego dnia konferencji  uczestnikom towarzyszył wyjazd do Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Forcie Skała, gdzie odbyły się ostatnie wystąpienia prelegentów, a także obserwacje astronomiczne oraz zwiedzanie zabytkowego Fortu obronnego, który w latach 1884-1886 został przebudowany na fort pancerny. Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w 1792 roku. Zajmuje się ono fizyką komet, fotometrią i modelami gwiazd zmiennych, obserwacjami radiowego promieniowania Słońca, badaniem pozagalaktycznych radioźródeł, aktywnych jąder galaktyk, materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną.

Swoje zajmujące referaty podczas ostatniego dnia konferencji zaprezentowali między innymi: Magdalena Dąbek z Uniwersytetu Wrocławskiego, która opowiedziała  o erupcjach zatrzymanych na powierzchni Słońca, Magdalena Bochnak z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiła o cząstkach antymaterii i kluczowych dla nauki badaniach prowadzonych w CERN pod Genewą, w celu przybliżenia nas do poznania natury początków Wszechświata. Kolejną prelekcję, która była na bardzo wysokim poziomie i potrafiła skupić uwagę publiczności, zaprezentował Piotr Kołaczek-Szymański z Uniwersytetu Wrocławskiego, a dotyczyła ona obserwacji gwiazd α oraz β Crucis jako układów wielokrotnych widzialnych przez satelity BRITE. Prelegent powiedział o tym, jak ważne jest to, że obserwacje prowadzone przez urządzenia  BRITE  pozwoliły na odkrycie wielu nowych gwiazd pulsujących lub nowych modów pulsacji wśród gwiazd znanych wcześniej jako zmienne. Natomiast na sam koniec, podczas referatu przygotowanego przez Michała Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego, można była posłuchać prawdziwej kosmicznej muzyki.

Warto też dodać, że kolejna edycja KSAKN, będzie miała miejsce już jesienią 2018 roku we Wrocławiu, i będzie ona organizowana przez Koło Naukowe Studentów Astronomii przy Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku pod koniec konferencji publiczność wybrała również trzy najlepsze prezentacje oraz dwa najlepsze plakaty.

Tegoroczna konferencja z pewnością na długo zapadnie w pamięci i w sercu każdemu z uczestników!

Opracowanie: Adam Tużnik

Na zdjęciu:
Uczestnicy tegorocznej konferencji KSAKN 2018 w Krakowie, przed Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Fot: KSAKN 2018/Karolina Jarosik

 

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *