„Lubelskie: Liga Robotyki – Kosmiczna Przygoda 2018”

Liga Robotyki już 28.10.2018  

Lublin na hali MOSIR 

Start o 10:00 !

Fundacja Centrum Młodzieżowej Robotyki i Fundacja Rozwoju i Aktywności Społecznej “Przyjaźń” wypełniając swoje cele statutowe rozpoczęły realizację projektu dedykowanego osobom młodym pt.: „ Lubelskie: Liga Robotyki – Kosmiczna Przygoda 2018”.

Udział w projekcie to niesamowita szansa dla dzieci i młodzieży na poznanie niezwykłej, pełnej pasjonującej wiedzy z dziedzin robotyki i automatyki. Przygotowanie drużyny do konkursu wiąże się z rozwojem wielu kompetencji m. in. uczy pracy w grupach, pobudza myślenie przestrzenne i rozwija zdolności manualne, uczy także poruszania się w świecie programowania i techniki. Zajęcia przewidziane w ramach projektu są początkiem drogi do poznania świata zaawansowanej robotyki. Warsztat potrzebny do skonstruowania robota to nie tylko zaplecze techniczne, ale także umiejętności. O ile wyobraźnia i kreatywność są w tym zawodzie nieocenione, o tyle bez wiedzy technicznej, znajomości podstawowych praw fizyki i matematyki możliwości szybko się kończą. Zdobywanie niezbędnej wiedzy zajmuje dużo czasu.

Projekt skierowany do uczniów i nauczycieli szkół średnich województwa lubelskiego jest jedynym takim w Polsce. Wzorując się na ogólnoświatowych rozgrywkach FIRST Tech Challenge wspieranych przez NASA zorganizowany zostanie pierwszy konkurs polegający na zaprojektowaniu robota przystosowanego pod tegoroczną rozgrywkę. Następnie 12 drużyn, które wykonają najlepsze projekty, zbudują i zaprogramują roboty, którymi będą walczyć na arenie w październikowym turnieju. Zwycięzcy, których wyłoni turniej będą początkiem nowego szczebla drużyn organizacji FIRST w Polsce.

Jesteśmy pierwszą i jak dotąd jedyną drużyną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, która uczestniczyła w FIRST Robotics Competition. Z tego względu nasze sukcesy odbijają się szerokim echem w regionach. Fundacja Centrum Młodzieżowej Robotyki i Fundacja “Przyjaźń” dysponują różnorodnym wachlarzem narzędzi do skutecznej prezentacji i reklamy potencjału młodych adeptów robotyki, którzy mogą wziąć udział w konkursie. Jako jedyni mamy niezbędne doświadczenie do realizacji projektu konkursu takiego typu. Wykorzystując je chcemy dać szansę młodzieży na lepszą przyszłość.

Zajęcia z robotyki dla dzieci to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość. Teraz nie liczy się już tylko znajomość języków obcych czy sama znajomość obsługi komputera – jeszcze ważniejsza staje się specjalizacja w konkretnej dziedzinie. Wierzę że wsparcie idei promocji przedsiębiorczości poprzez realizację Kosmicznej Przygody przyczyni się do rozwoju młodych wznosząc się ponad podziałami.

Uczestnicy konkursu zyskają szereg umiejętności i doświadczą emocji związanych ze zdrowym konkurowaniem, zarówno na arenie, jak i poza nią. Młodzi ludzie rozwiną swoje kompetencje społeczne i zawodowe, będą uczyć się poprzez zabawę i nawiązywać przyjaźnie, które mogą stać się wspaniałymi i wartościowymi znajomościami na całe życie.

Tegoroczna gra, nosząca tytuł “Kosmiczna Przygoda”, obraca się wokół zagadnień związanych z przestrzenią kosmiczną i zjawiskami pozaziemskimi. Nurt science fiction pozwoli wszystkim uczestnikom puścić wodze fantazji i przeżyć niezwykłą przygodę w zupełnie zwykłym świecie.

Motyw przewodni

„Kapitan Drastyczny Drastor obserwuje powiększającą się na ekranie głównym odległą galaktykę. Jasność jednej z gwiazd powoduje urokliwe błyszczenie jego licznych odznaczeń przypiętych do munduru. Drastor gładzi się po swoim kosmicznym wąsie z zadumaniem. To miała być jego ostatnia misja przed kosmiczną emeryturą. Jednak raporty były prawdziwe. Nieuchronnie zbliżają się do zbioru ciał niebieskich. Nie mają pojęcia o charakterze ani o zamieszkujących go istotach. Już dawno stracili panowanie nad statkiem. Są zgubieni…”   

„Agenci Jej Kosmicznej Potworności siadają wspólnie przy okrągłym stole w sali głównej Wizywijusza Błyskawicznego 2018p. Do Bondowskiego Ponda należy jedyne wyróżniające się rozmiarem krzesło. Musi przekazać swoim chłopcom ostatnie rozkazy. W końcu uda im się odnaleźć porwanego następcę tronu SPICEowej GEARSownii. Z tego co udało im się ustalić jego ostatnie miejsce pobytu to mała galaktyka zwana Drogą Mleczną, planeta Ziemia, region zwany Lubelskiem. Są już bardzo blisko. Nagle słyszą okropny hałas. Wszystko się trzęsie. Problemy przy lądowaniu. Piloci sobie nie radzą. Statek porusza się samoistnie spiralnym ruchem. Za chwilę się rozbiją… Oba statki rozbiły się w Lubelskiem. Kosmiczne paliwo, którego używają rozprzestrzenia się po regionie. Jako, że obie załogi pochodzą z sąsiednich galaktyk używają tego samego paliwa, a zestawy części naprawczych pasują do obu statków. Niestety, zestawów naprawczych jest ograniczona ilość. Tylko jedna załoga może odlecieć. Każda załoga ma do dyspozycji dwóch żołnierzy. Rozpoczyna się walka o powrót do domu…”

Więcej na stronie: www.ligarobotyki.pl

oraz na fb: #LubelskieLigaRobotyki

Organizatorzy wydarzenia:

Lubelskie”Liga Robotyki”

Spice Gears FRC 5883

Fundacja Centrum Młodzieżowej Robotyki

Fundacja Rozwoju i Aktywności Społecznej “Przyjaźń”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *