Aktualności,  Astronomia

Nowa generacja robotów marsjańskich przyjeżdża do Polski!

Nowa generacja robotów marsjańskich przyjeżdża do Polski

W najbliższy weekend oczy znawców kosmosu, nauki i nowych technologii z całego świata zwrócone będą na stolicę województwa świętokrzyskiego. To właśnie w Kielcach, w dniach 13-15 września br. odbędą się międzynarodowe zawody robotów marsjańskich European Rover Challenge. O zwycięstwo powalczy ponad 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów, a ich zmagania będą otwarte dla publiczności. Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, w tym m.in. Steve Jurczyk, wiceszef NASA.  

Finał piątej edycji ERC odbędzie się w dniach 13-15 września 2019r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, gdzie właśnie kończy się budowa pola marsjańskiego. Projektując MarsYard kierowaliśmy się dbałością o najmniejsze detale. Teren, na którym zawodnicy będą rywalizować, przypomina Czerwoną Planetę nie tylko kształtem i składem geologicznym, ale również kolorem. Wszystko to za sprawą wykorzystania ziemi bogatej w hematyt, czyli tlenek żelaza. To on właśnie odpowiada za rdzawą barwę gruntu zarówno na Ziemi, jak i na Marsie – tłumaczy Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator European Rover Challenge.

 

 

Na torze marsjańskim odbywają się cztery konkurencje. Wymagają one m.in.  pobrania próbki ziemi i nawigacji łazika jedynie na podstawie mapy terenu. (fot. ERC 2018)

 

Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla widzów. Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, w której uczestniczy niemal 40 wystawców. Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty, a po wykonaniu kilku prostych zadań zręcznościowych otrzymają pamiątkowy dyplom.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali m.in. cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA. O części z nich mieszkańcy Kielc już mieli okazję dowiedzieć się podczas codziennych podróży Marsobusem – pierwszym w Polsce edukacyjnym autobusem marsjańskim. Wypełniony ciekawostkami o Czerwonej Planecie, kursuje on od połowy sierpnia po mieście jako część taboru kieleckiego MPK. To tylko jedno z narzędzi, które wykorzystujemy w tej edycji do popularyzacji wiedzy o kosmosie – dodaje Łukasz Wilczyński.

Prawdziwą gratką dla miłośników nauki będą pokazy eksperymentów wykonywanych przez Wiktora Niedzickiego, twórcę popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów TVP „Laboratorium”. ERC odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, m.in.: dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, prowadzący kanał „Nauka. To lubię!”, Karol Wójcicki, twórca fanpage „Z głową w gwiazdach” oraz Piotr Kosek z internetowego programu „Astrofaza”.

Szczegółowy program wydarzenia do pobrania na: https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/207193/78b8d3d844423dcd857e50e1983f8f57.pdf

www.roverchallenge.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *