Aktualności

Pixel Heaven 2019 – retro-indie-gamingowy festiwal

Za nami kolejna już edycja retro-indie-gamingowego festiwalu Pixel Heaven 2019, trwająca 3 dni.

Od kilku lat impreza odbywa się na terenie post PRL-owskiej zajezdni autobusowej MZA. Klimat tego miejsca przypomina nieco klimat dawnych giełd komputerowych (np.: na Grzybowskiej czy na Batorego – za klubem Stodoła).

Oprócz licznych wystawców i stałej ekspozycji jak: retro komputery, flipery, gry planszowe, odbywały się także wykłady, pokazy i konkursy. Nowością w tegorocznej edycji była aplikacja na platformy Android i iOS – PIXEL HEAVEN 2019, która zawierała dokładną agendę wydarzenia, notatki o wykładach i prezentacjach, a także krótkie bio prelegentów.

Piątek rozpoczął się od ciekawych wydarzeń na scenie głównej.  Hogne Titlestad zaprezentował oparty na chmurze system operacyjny Friend, nawiązujący do Amiga OS. Następnie David Pleasance (były prezes Commodore UK) opowiedział o swojej książce „Commodore: the Inside Story”. Na koniec fani 8-bitowych komputerów obejrzeli film dokumentalny The Commodore Story, w reż. Stevena Fletchera. Film opowiadał o najlepiej sprzedającym się komputerze w historii informatyki, ale także o firmie Commodore, od jej powstania do upadku.

Ze Stevenem Fletcherem

Sobotnia atmosfera wydarzenia przypominała piknik rodzinny. Głównie ojcowie wraz ze swoimi pociechami przemierzali hale zajezdni w poszukiwaniu emocji jakie w ich młodości budziły komputery i ulubione gry. Również gości było znacznie więcej. O 11:00 na scenie głównej pojawił się Hubert Chardot z Francji , pisarz i producent gier, m.in. „Alone in the Dark”, „Prisoner of Ice” i „The Devil Inside”, opowiadał o swej karierze. Następnie Michał Nowakowski („Elektryczny” ze Świata Gier Komputerowych, a obecnie członek zarządu CD Projekt) rozmawiał z Aleksym Uchanskim o swojej historii z komputerami i gamedevem.  Pojawiła się też ekipa z firmy Ocean, (jeden z najpotężniejszych wydawców gier na komputery 8 i 16 bit): Simon Butler i Gary Bracey. Po południu na scenie zawitali weterani: legenda Lucasfilm Games – David Fox (twórca „Rescue on Fractalus!”, „Labyrinth”, „Zak McKracken and the Alien Mindbenders”, współautor „Maniac Mansion” czy „Indiana Jones and the Last Crusade”), Założyciel Hewson Consultants – Andrew Hewson („Avalon”, „Firelord”, „Uridium”, „Cybernoid”, „Exolon” czy „Stormlord”) oraz Ian Livingstone, założyciel GamesWorkshop. Odbył się niezmiernie ciekawy panel dyskusyjny, na temat „złotych” lat (lata 80 i 90 XX wieku) brytyjskiej sceny gier wideo, w którym udział wzięli Jon Hare, Mike Montgomery, Jim Bagley, Clive Townsend, Simon Butler i Gary Bracey. Tego dnia wspaniałą okazją dla retrofanów była możliwość swobodnej rozmowy z wszystkimi twórcami.

Na koniec dnia autorzy Chernobylite (The Farm51) odkryli przed nami część mrocznych sekretów czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Nie obyło się bez przyznania corocznych nagród Pixel Awards, wśród indie-developerów.

Źródło: pixelheavenfest.com

Swoje stoisko miała ekipa z atarionline.pl. Zaprezentowano na nim premierę nowego, długo wyczekiwanego, szóstego numeru Atari Fana. Jest to numer wyjątkowy, ponieważ jest w pełni kolorowy a jego objętość to 140 strony. Oprócz tego można było nabyć książki: „Robbo. Solucja”, pierwsza napisana w języku polskim i wydana w Polsce książka wygenerowana przez komputer 8 bit oraz „Atari Basic”, która uzupełniona jest o przedmowę Krzysztofa Ziembika (KAZ), oparta na wywiadzie z autorem książki, p.Wiesławem Migutem, zawiera dodatkowo informacje na temat jej powstania w latach 80 XX wieku oraz o realiach panujących w PRL w czasie jej wydania, a także niepublikowane wcześniej zdjęcia.

Tomasz Cieślewicz (TDC) i Piotr Mietniowski (Kroll) na stoisku atarionline.pl

AfterParty na koniec dnia uświetnione zostało koncertem m.in. zespołów Brothers in ATRS i KATOD.

Ostatni dzień pixelowego święta był nieco spokojniejszy, aczkolwiek nie brak w nim było interesujących wydarzeń.  Bardzo ciekawy okazał się wywiad z legendą polskiej grafiki – Tadeuszem Baranowskim (twórcą komiksów „Antresolka profesorka Nerwosolka”, „Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko” oraz „Podróż smokiem Diplodokiem”).

Z Tadeuszem Baranowskim

W kolejnym panelu zaprezentowali się twórcy programów telewizyjnych o grach, Faux Paux i

Deja Vu w Polsat Games.

 

O grach subwersywnych, czyli prześmiewczych, prowokacyjnych a przede wszystkim eksperymentalnych opowiadał Krzysztof Ziembik (KAZ).

 

Krzysztof Ziembik (KAZ)

Przez całą imprezę trwał konkurs Pixel Crunch – 8bit Game Jam Edition, podczas którego programiści starali się stworzyć w pełni funkcjonalne gry, na 8 bitowe maszyny.

W tym roku po raz pierwszy miesięcznik Astronomia miał zaszczyt być Patronem Medialnym wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Pixel Heaven 2019.

           

 

 

 

Jeden Komentarz

  • Tdc

    Fajna fotorelacja! 😉 Dziękuję! 😉 Myślę, że Ci którzy nie byli dzięki zdjęciom mogą się poczuć jakby jednak byli 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *