Satelita Aeolus gotów do misji

Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Zbudowany przez spółkę Airbus, ważący 1,4 tony Aeolus będzie pierwszym satelitą umożliwiającym codzienną, prowadzoną niemal w czasie rzeczywistym obserwację rozkładu prędkości przemieszczania się mas powietrza na całym świecie.
Posłuży mu do tego lidar (od ang. Light Detection And Ranging) o nazwie Aladin – instrument wykorzystujący efekt Dopplera do określania prędkości wiatru na różnych wysokościach.
Dzięki niemu Aeolus będzie dostarczać dokładnych, globalnych danych o pionowym profilu wiatru, które pozwolą meteorologom w dokładniejszym prognozowaniu pogody, klimatologom zaś – w lepszym zrozumieniu globalnej dynamiki atmosfery ziemskiej.

Aeolus będzie okrążać Ziemię 15 razy na dobę po orbicie znajdującej się na wysokości 320 km, dostarczając wyniki pomiarów z każdego jej okrążenia w ciągu maksymalnie 120 minut od ich wykonania. Cykl powtórzeniowy satelity będzie wynosić 7 dni (111 okrążeń), a przewidywany czas działania – trzy lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *