Webb NASA ujawnia kosmiczne klify, lśniący krajobraz narodzin gwiazd

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA ujawnia wyłaniające się gwiezdne żłobki i pojedyncze gwiazdy w Mgławicy Carina, które wcześniej były przesłonięte.

Zdjęcia „Kosmicznych klifów” pokazują możliwości kamer Webba, aby zajrzeć przez kosmiczny pył, rzucając nowe światło na powstawanie gwiazd.

Obiekty w najwcześniejszych, szybkich fazach formowania się gwiazd są trudne do uchwycenia, ale ekstremalna czułość Webba, rozdzielczość przestrzenna i możliwości obrazowania mogą stanowić kronikę tych nieuchwytnych zdarzeń.

Ten krajobraz „gór” i „dolin” nakrapianych błyszczącymi gwiazdami jest w rzeczywistości krawędzią pobliskiego, młodego, gwiazdotwórczego regionu zwanego NGC 3324 w Mgławicy Kilu. Zdjęcie uchwycone w świetle podczerwonym przez nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy ukazuje wcześniej niewidoczne obszary narodzin gwiazd.

Znajdująca się około 7600 lat świetlnych od nas NGC 3324 została sfotografowana przez kamerę bliskiej podczerwieni (NIRCam) i instrument podczerwony (MIRI) Webba.

Pełna rozdzielczość do pobrania tutaj https://webbtelescope.org/contents/news-releases/2022/news-2022-031