Aktualności,  Astronomia

World Space Week Wrocław 2019 – targi kosmiczne, warsztaty, wykłady

„World Space Week” czyli Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, to inicjatywa, której celem jest promocja nauki i techniki, a w szczególności zagadnień związanych z podbojem Kosmosu. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1999. Na chwilę obecną jest największym międzynarodowych wydarzeniem kosmicznym o charakterze otwartym. Międzynarodowa inicjatywa popularnonaukowa koordynowana jest przez The World Space Week Association, która funkcjonuje od 1980 roku. Pierwsze oficjalne wydarzenie World Space Week zostało zorganizowane w 2000 roku. Od tego czasu odbywa się cyklicznie każdego roku zmieniając temat przewodni. World Space Week organizowany jest w ponad 120 krajach. Tematem przewodnim w roku 2019 jest „the Moon – gateway to the Stars” (Księżyc – brama do gwiazd).

W Polsce obchody tego święta po raz pierwszy odbyły się we Wrocławiu w roku 2017, z inicjatywy entuzjastów tematyki kosmicznej, popularyzatorów nauki, późniejszych założycieli stowarzyszenia WroSpace. Wydarzenie cieszyło się bardzo zainteresowaniem wśród młodych ludzi oraz pasjonatów. W 2018 roku odwiedziło nas ponad 3000 osób z całej Polski. Obecnie World Space Week Wrocław posiada rozpoznawalną w Polsce i cenioną markę.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w trzeciej edycji World Space Week Wrocław, imprezy tworzonej przez pasjonatów dla pasjonatów i tych, którzy jeszcze poszukują zainteresowań.

5.10.2019 r.

Liceum Ogólnokształcące nr XVII, ul. Tęczowa 60, Wrocław:

Całodniowe warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których uczestnicy poznawać będą technologie kosmiczne i odkrywać te, które mają taką etymologię.
40 warsztatów w podziale na grupy wiekowe, tj.:

  • dzieci 5-9 lat,
  • młodzież 10-15 lat
  • młodzież i dorośli.

Czas warsztatów uzależniony jest od typu zajęć: od 30 do 180 min. Liczba miejsc w pojedynczych zajęciach: minimum dla 14 osób.

W ofercie znajdą się warsztaty inżynieryjne, kreatywne, manualne, rakietowe, robotyczne, programistyczne, seanse w planetarium, żywa mapa nieba. Uczestnicy będą mogli m.in. zbudować własną rakietę, zaprojektować lądownik księżycowy, osłony termiczne do statków kosmicznych, przygotować i wykonać wydruki 3D, poznać budowę łazików marsjańskich i zbudować własne, wykonać prace manualne związane z astronomią i misjami kosmicznymi. Skupimy się także na pokreśleniu znaczenia technologii kosmicznych w życiu codziennym, będą warsztaty z użyciem GPS, satelitów obrazujących, materiałów używanych w misjach kosmicznych, etc.

W organizacji dużej ilości zajęć pomogą zaproszeni przez nas goście i partnerzy, wzorem lat poprzednich. Wspaniali dydaktycy, pasjonaci oraz edukatorzy.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław, konkursu grantowego „Ale kosmos!” Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO, grantu Meet and Code 2019 w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania oraz darowizn.

 

6.10.2019 r.

Wrocławskie Centrum Kongresowe Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław

Konferencja popularnonaukowa skupiająca się wokół tematyki technologii kosmicznych stosowanych w życiu codziennym, eksploracji kosmosu oraz astrofizyki.
Dodatkowo:
a) minitargi firm, instytucji i organizacji z sektora kosmicznego
b) sesja pytań i odpowiedzi z prelegentami – European Space Talks
c) kosmiczna strefa warsztatowo-wystawowa
d) misja balonu stratosferycznego z transmisją na żywo
e) plebiscyt technologii kosmicznych

Co będzie się działo:
Konferencja popularnonaukowa, targi branży kosmicznej i astronomicznej, dwie sesje pytań Q & A – European Space Talks, pokazy łazików, strefa kosmiczna z warsztatami i pokazami, kosmiczna galeria sztuki, wirtualna rzeczywistość, pokazy filmów astronomicznych dla dzieci i dorosłych, start balonu stratosferycznego i wiele innych atrakcji.

Konferencja popularnonaukowa – technologie kosmiczne w życiu codziennym:

10:00 – 11:30 Rejestracja uczestników, zajęcia dla dzieci, plebiscyt na najbardziej użyteczną technologię kosmiczną, misja balonu stratosferycznego

11:30 – 12:30 Oficjalne rozpoczęcie konferencji

12:30 – 14:40 Pierwszy blok prelekcji:

12:30 – 13:10 Wiktor Niedzicki – Kosmos w naszym domu

13:15 – 13:55 dr Andrzej Dragan – Czarne dziury

14:00 – 14:40 Sebastian Soberski – Radioteleskopy i dzwięki kosmosu

14:45 – 15:15 Dyskusja z prelegentami – European Space Talk – część 1.

15:15 – 15:30 Przerwa

15:30 – 18:25 Drugi blok prelekcji:

15:30 – 16:10 dr Grzegorz Brona – Człowiek istota kosmiczna

16:15 – 16:55 Radosław Grabarek – Czy Polak zostanie astronautą

17:00 – 17:15 Magdalena Filcek – Vinci Power Nap® – Rewolucja w szybkiej redukcji stresu, neuroarchitektura która może pomóc Tobie i astronautom

17:20 – 17:50 Scorpio – baza Twardowsky

17:55 – 18:45 dr Artur Chmielewski – Podbój kosmosu w następnych 30 latach i jaka będzie w tym rola Polski

18:45 – 19:25 Dyskusja z prelegentami – European Space Talk – część 2.

19:30 – 20:00 Uroczyste zakończenie, obserwacje nieba

Targi sektora kosmicznego i astronomicznego – 10:00 ‐ 20:00 ‐ foyer

Misja balonu stratosferycznego:

a) 10:30 – 11:30 Start balonu z transmisją na żywo

b) 19:30 – 19:45 Posumowanie misji stratosferycznej

Kosmiczna przestrzeń: 10:00 – 19:00 sala C i D, przestrzeń obok sali wykładowej

Wystawy oraz warsztaty o tematyce kosmicznej i astronomicznej:

Warsztaty astronomiczne, kosmiczne, wystawy makiet baz marsjańskich. Przestrzeń projektowana z przeznaczeniem dla dzieci.

Kosmiczna galeria sztuki:
Wystawa wielkoformatowych zdjęć głębokiego nieba oraz obiektów układu słonecznego, obrazy o tematyce astronomicznej. VR 360.

Pokaz łazików marsjańskich:
Prezentacja zdobywających najwyższe miejsca w ogólnoświatowych konkursach grupy projektowe łazików marsjańskich z Uniwersytetu Wrocławskiego (Continuum) oraz Politechniki Wrocławskiej (Scorpio)

Pokaz filmów astronomicznych i spotkanie z ich twórcami:
Pokazy filmów o tematyce astronomicznej ASTRONARIUM wraz ze spotkaniem z ich twórcami oraz możliwość zakupienia gadżetów związanych z ich produkcją.

Start balonu stratosferycznego:
Polski Związek Krótkofalowców wypuści sprzed Hali balon z kamerą i czujnikami na ok 30 km. Wszytko będzie można obserwować podczas konferencji w relacji na żywo.

Pokaz teleskopów oraz przyrządów do obserwacji nieba
Wystawa firm, pokazy, prezentacje lornetek i teleskopów.

Obserwacje Słońca (dzienne):
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział Wrocław – przy dobrej pogodzie, na zewnątrz Hali będzie prezentował jak można oglądać przez specjalny teleskop plamy słoneczne oraz protuberancje słoneczne.

Obserwacje nocne:
Po konferencji – przy dobrej pogodzie – obserwować będziemy wspólnie z Mateuszem Kaliszem z AstroLife niebo nad Halą Stulecia – wyłączone zostaną specjalnie dla nas światła wokół Hali.

Wszystkie opisane powyżej wydarzenia odbędą się w niedzielę, 6 października 2019 roku.

Pobierz darmowy bilet, bo liczba miejsc jest ograniczona.
Rejestracja możliwa będzie na miejscu, jednak pierwszeństwo będą mieli chętni z biletami.
Wstęp z biletem na konferencję upoważnia Cię do skorzystania ze wszystkich atrakcji dostępnych tego dnia w WCK Hali Stulecia opisanych powyżej.


Regulamin niniejszego wydarzenia oraz wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie www.worldspaceweek.pl

Zobacz również warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazy w przenośnym planetarium oraz pozostałe atrakcje jakie przygotowaliśmy na sobotę 5 października w ramach święta Kosmosu – World Space Week Wrocław 2019

Wszystkie aktualności na www.worldspaceweek.pl oraz https://web.facebook.com/wswwroclaw

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław oraz Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *