„I need more Space” – pod takim hasłem odbył się zlot astronomiczny Low Gravity Show 2022. Już czwarty raz spotkaliśmy się w Centrum MOLO nad Zalewem Sulejowskim. Po raz pierwszy (wyjątkowo) niebo nie było dla nas łaskawe. To nie przeszkodziło nam w realizacji bogatego w atrakcje programu.

Zlot otworzył Mariusz Kulma, właściciel i wydawca magazynu „Astronomia”. Poznaliśmy najważniejsze punkty programu Low Gravity Show, zaproszonych gości oraz obecnych redaktorów magazynu wraz z redaktor naczelną Marią Pacholak-Cybulską. Zostały ogłoszone również dwa konkursy fotograficzne – najlepsze zdjęcie astronomiczne oraz zdjęcie reportażowe. Na zwycięzców czekały prenumeraty od wydawnictwa magazynu „Astronomia” – Apogee Games oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwa książkowe: Insignis oraz PWN.

I need more space… Fot. Mariusz Kulma

Low Gravity Show 2022 rozpoczęliśmy od wykładu Anny Bukiewicz-Szul pt. „Kosmos w CERN”. Anna jest współzałożycielką i liderką stowarzyszenia WroSpace. To popularyzatorka nauki, specjalizująca się w eksploracji kosmosu, astronomii oraz fizyce współczesnej. Z wykształcenia fizyk komputerowy, a na co dzień nauczycielka fizyki i informatyki we Wrocławiu.

Inauguracyjny wykład Anny Bukiewicz-Szul „Kosmos w CERN” – Anna Bukiewicz. Fot. Mariusz Kulma.


Anna jest odpowiedzialna za organizację oraz stronę merytoryczną wydarzeń World Space Week Wrocław i Yuri’s Night Wrocław, jednych z największych imprez popularnonaukowych o tematyce kosmicznej w Polsce. Podczas zlotu opowiedziała nam o badaniach prowadzonych w CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych. CERN to ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury.

Podczas zlotu towarzyszył nam wysokiej klasy sprzęt astronomiczny dostarczony przez astroshop.pl. Fot. Mariusz Kulma.
Podczas zlotu towarzyszył nam wysokiej klasy sprzęt astronomiczny dostarczony przez astroshop.pl. Fot. Mariusz Kulma.

Kolejnym naszym prelegentem był Maciej Draws, który poprowadził dla nas wykład „Jak dolecieć na Księżyc”. Macieja Drawsa, absolwenta Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku fizyki i chemii, nauczyciela fizyki w najstarszej szkole w Gdańsku – Conradinum. Maciej realizował m.in. projekt To the Edge of the Troposphere, czyli skonstruowanie rakiety poddźwiękowej, która miałaby dostać się na granicę troposfery. Miał okazję być w takich miejscach jak: Instytut Nielsa Bohra w Kopenhadze (gdzie powstawała fizyka atomowa i kwantowa), CERNie pod Genewą (gdzie znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów), w laboratorium gdzie Otto Han i Lise Meitner dokonali rozszczepienia jądra atomowego, Panemuende i podziemnej fabryce Nordhausen, gdzie powstawały rakiety V2 oraz Kennedy Space Center przylądku Canaveral i kilku innych.

Maciej Draws – „Jak dolecieć na Księżyc? Fot. Mariusz Kulma.

Dzięki uprzejmości firmy Nikon, tuż po wykładzie mogliśmy skorzystać z wypożyczalni lornetek i lunet tego producenta. Marcin Górko jak zwykle czuł się w swoim żywiole.


Po sytej kolacji wykład poprowadził dla nas Michał Kałużny, który od 2018 roku organizuje własne cykliczne warsztaty astrofotografii „Szlakiem Gwiazd” w Bieszczadach. Michał współpracuje jako redaktor z magazynami o astronomii: „Astronomia”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat” i Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomiczne publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”. Podczas zlotu LGS 2022 poprowadził wykład „Podstawy doboru sprzętu w astrofoto”.

Wykłady astrofotograficzne z Michałem Kałużnym. Fot. Mariusz Kulma.


W międzyczasie Anna Bukiewicz-Szul, Włodzimierz Tarnowski oraz Łukasz Wyka rozpoczęli warsztaty dla dzieci.

Warsztaty dla dzieci. Fot. Mariusz Kulma.

Niebo nie było dla nas przychylne. Chmury przesłoniły niebo nad Zalewem Sulejowskim. Wykorzystaliśmy ten czas na rozmowie o kosmosie i nie tylko, a chętni skorzystali ze strefy VR, by wykonać misję na stacji ISS.

Stefa VR od Apogee Games. Każdy mógł spróbować swoich sił na stacji ISS. Fot. Mariusz Kulma

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od zdjęcia grupowego. Tuż po nim zgromadziliśmy się na sali wykładowej, gdzie Łukasz Wyka zaprezentował serię ciekawych eksperymentów pt. „Podróż poza Ziemię – o napędach rakietowych, zjawiskach ekstremalnych”. Pokazy całkowicie pochłonęły najmłodszych uczestników zlotu. Łukasz przeprowadził już kilkaset tego typu pokazów i warsztatów naukowych na terenie całej Polski.

Uczestnicy Low Gravity Show 2022 ze smokiem Pandemką. Fot. Mariusz Kulma.
Eksperymenty Łukasza Wyki. Fot. Mariusz Kulma.

Tuż po warsztatach wykład „Spoglądając w kosmos” poprowadziła dla nas Marzena Rogozińska. Z zawodu nauczycielka, która astrofotografią zafascynowała się półtora roku temu. Kilka miesięcy temu, zdjęcie, które wykonała podczas maksimum roju Perseidów, zostało wyróżnione przez NASA
i otrzymało tytuł Astronomy Picture Of The Day.

„Spoglądając w kosmos” – Marzena Rogozińska. Fot. Mariusz Kulma


Jeszcze przed obiadem, powitaliśmy gości specjalnych – reprezentantów koła naukowe AGH Space Systems wraz z łazikiem Kalman. Prezentacja rozpoczęła się od „wejście smoka”, a w zasadzie „wjazdu smoka” – łazika ze skrzydłami husarskimi przy muzyce Hans Zimmera z filmu Interstellar. Ekipa z AGH opowiadała podczas wykładu „Kroniki Systemów Gwiezdnych” o swoich osiągnięciach związanych ze startem łazika m.in. w zawodach University Rover Challenge. Założenie AGH Space Systems jest proste – cyt. „Wygrać wszystkie zawody na Planecie”.

AGH Space Systems z łazikiem Kalaman. Fot. Mariusz Kulma.


Tuż po obiedzie wysłuchaliśmy wykładu „Misje stratosferyczne – już kosmos, czy jeszcze zabawa” Włodka Tarnowskiego. Tuż po wykładzie uruchomiliśmy własną misję stratosferyczną (SP6ZWR-12). Wypuszczony balon zawierał zakodowane obrazy, które można było odczytać za pomocą specjalnej aplikacji. Balon mogliśmy śledzić dzięki nadajnikowi GPS. Podczas misji osiągnął on maksymalną wysokość ok. 24 km i przebył przeszło 80 km. Włodek to miłośnik kosmosu i wszystkiego, co lata, ze szczególnym naciskiem na balony. Krótkofalowiec, pasjonat techniki i nowych technologii. Współzałożyciel stowarzyszenia WroSpace oraz klubu krótkofalowców SP6ZWR.

Misja stratosferyczna SP6ZWR-12. Fot. Mariusz Kulma.
Dekodowanie sygnału misji. Fot. Mariusz Kulma.
Obserwacje balonu meteorologicznego lornetkami Nikon. Fot. Mariusz Kulma.


Tuż po misji czekała na nas słodka niespodzianka. Podczas zlotu obchodziliśmy 10-lecie magazynu „Astronomia”. Nie mogło zabraknąć więc pyszneeeeeego tortu oraz założyciela magazynu Piotra Brycha. Wspólnie z Marią (red. naczelną) i Piotrem zdmuchnęliśmy świeczki z życzeniem kolejnych 10 lat.

Tort na 10. urodziny magazynu „Astronomia”. Fot. Mariusz Kulma.

Po urodzinowej przerwie prelekcję „Filtry w obserwacjach wizualnych – by widzieć więcej” poprowadził dla nas Marcin Górko (Nikon). Wykłady Marcina z optyki instrumentalnej zawsze cieszą się ogromnym powodzeniem.

Marcin Górko podczas wykładów z optyki instrumentalej. Fot. Mariusz Kulma.

A co u naszych najmłodszych uczestników? Wysyłają swoje własne minimisje stratosferyczne, a wcześniej brali udział w konkursie na najwyższy lot własnoręcznie skonstruowanej rakiety.

Konkurs lotów rakiet własnej konstrukcji, które najmłodsi uczestnicy wykonali podczas warsztatów. Fot. Mariusz Kulma.


W kolejnym wykładzie – „Moja astrofotograficzna droga ku planetom” – Kamil Jurczyszyn opowiedział o swojej 9-letniej przygodzie z obserwacjami planet. Kamil odkąd pamięta, interesował się astronomią. Wczesna podstawówka to przełom, gdy z zestawu Astro Cabinet 90 zbudował swój pierwszy „teleskop”.
Po pysznej grillowej kolacji niebo nadal nie było łaskawe, więc postawiliśmy na edukację.

Kamil Jurczyszyn – „Moja astrofotograficzna droga ku planetom”

Michał Kałużny poprowadził warsztaty z astrofotografii „Obróbka obiektów DeepSky”. Ostatni uczestnicy dotrwali do późnych godzin nocnych. Strefa VR nadal oblegana była przez chętnych zakosztowania wirtualnej rzeczywistości.

Warsztaty astrofotograficzne do późnych godzin nocnych z Michałem Kałużnym. Fot. Mariusz Kulma


W niedzielę rano tuż po śniadaniu spotkaliśmy się po raz ostatni na sali wykładowej. W ręce uczestników trafiły nagrody za najlepsze zdjęcia reportażowe, które ufundowało wydawnictwo magazynu „Astronomia”, czyli Apogee Games, a także dwa wydawnictwa książkowe: Insignis oraz PWN.

Prelegenci i goście Low Gravity Show 2022. Fot. Mariusz Kulma.

Nie zapomnieliśmy o upominkach dla najmłodszych zlotowiczów. Dzieci również otrzymały książki ufundowane przez wydawnictwa Insignis i PWN. Podczas zakończenia mogliśmy podziwiać rakiety skonstruowane przez najmłodszych uczestników zlotu Low Gravity Show 2022.

Dziękuję Marcinowi Górko za możliwość skorzystania z profesjonalnych lornetek firmy Nikon oraz Michałowi Bączkowi z Astroshop, który dotarł na zlot z potężnym zapleczem teleskopów i sprzętu astronomicznego.

Stanowisko sprzętowe astroshop.pl. Fot. Mariusz Kulma.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, którzy włożyli dużo serca w przygotowanie fantastycznych wykładów.

Dziękujemy uczestnikom, dla których planowaliśmy to spotkanie od wielu miesięcy. Mam nadzieję, że zapewniliśmy Wam potężną dawkę wiedzy i wspomnień, by uśmiech towarzyszył jeszcze przez długi czas. Mimo braku pogody nie nudziliśmy się ani przez chwilę, a wykłady Michała Kałużnego oraz strefa VR dodatkowo urozmaiciły nam czas do późnych godzin nocnych.

Do zobaczenia na kolejnym zlocie Low Gravity Show w tak doborowym towarzystwie.