Gromada gwiazd mająca około 2 miliony lat, otoczona przez naturalne obłoki pyłu i świecącego gazu, Messier 16 (M16) znana jest również jako Mgławica Orzeł. To piękne, szczegółowe zdjęcie regionu przedstawia kolorową paletę Hubble’a i zawiera kosmiczne rzeźby rozsławione w zbliżeniach kompleksu gwiazdotwórczego z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a.

Opisane jako trąby słoniowe lub Filary Stworzenia, gęste, zakurzone kolumny wznoszące się w pobliżu środka mają długość lat świetlnych, ale kurczą się grawitacyjnie, tworząc gwiazdy.

Promieniowanie energetyczne z gwiazd gromady powoduje erozję materii w pobliżu wierzchołków, ostatecznie odsłaniając osadzone nowe gwiazdy.

Od grzbietu jasnej emisji na lewo od środka rozciąga się kolejna pyłowa kolumna formująca gwiazdy, znana jako Wróżka Mgławicy Orzeł.

M16 leży około 7000 lat świetlnych stąd i jest łatwym celem dla lornetek lub małych teleskopów w bogatej w mgławice części nieba w kierunku rozszczepionej konstelacji Serpens Cauda (ogon węża). Zgodnie z ramką ten teleskopowy portret Mgławicy Orzeł ma około 70 lat świetlnych średnicy.

Źródło obrazu i prawa autorskie: Charles Bonafilia, APOD/NASA.