Co to za plamy na Jowiszu? Największa i najdalej wysunięta, tuż na prawo od środka, jest Wielka Czerwona Plama – ogromny system burzowy, który szaleje na Jowiszu prawdopodobnie od czasu, gdy Giovanni Cassini prawdopodobnie zanotował go 357 lat temu. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego ta Wielka Plama jest czerwona.

Miejsce w lewym dolnym rogu to jeden z największych księżyców Jowisza: Europa. Zdjęcia z Voyagera z 1979 roku potwierdzają współczesną hipotezę, że Europa ma podziemny ocean i dlatego jest dobrym miejscem do poszukiwania życia pozaziemskiego.

Ale co z ciemną plamą w prawym górnym rogu? To cień innego dużego księżyca Jowisza: Io. Voyager 1 odkrył, że Io jest tak wulkaniczny, że nie można było znaleźć kraterów uderzeniowych.

Szesnaście klatek z przelotu sondy Voyager 1 w pobliżu Jowisza w 1979 r. zostało niedawno ponownie przetworzonych i połączonych w celu stworzenia przedstawionego zdjęcia.

Czterdzieści pięć lat temu Voyager 1 wystartował z Ziemi i rozpoczął jedną z największych eksploracji Układu Słonecznego w historii.

Źródło: NASA, Voyager 1, JPL, Caltech; Alexis Tranchandon / Solaris