Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wyprodukował najgłębszy i najostrzejszy do tej pory obraz w podczerwieni odległego Wszechświata. Znane jako Pierwsze Głębokie Pole Webba, to zdjęcie gromady galaktyk SMACS 0723 jest przepełnione szczegółami.

Tysiące galaktyk – w tym najsłabsze obiekty, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w podczerwieni – pojawiły się w widoku Webba po raz pierwszy. Ten wycinek ogromnego wszechświata jest mniej więcej wielkości ziarenka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki przez kogoś na Ziemi.

Zdjęcie przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723 taką, jaka pojawiła się 4,6 miliarda lat temu. Połączona masa tej gromady galaktyk działa jak soczewka grawitacyjna, powiększając znacznie bardziej odległe galaktyki znajdujące się za nią. Kamera NIRCam Webba wyostrzyła te odległe galaktyki – mają one maleńkie, słabe struktury, których nigdy wcześniej nie widziano, w tym gromady gwiazd i obiekty rozproszone. Gdy Webb będzie szukał najwcześniejszych galaktyk we wszechświecie, naukowcy wkrótce zaczną dowiadywać się więcej o masach, wiekach, historiach i składach galaktyk.

Wysokiej jakości zdjęcie do pobrania tutaj https://webbtelescope.org/…/038/01G7JGTH21B5GN9VCYAHBXKSD1