Najnowszy numer - Astronomia - styczeń 2023 (127)

Astronomia - styczeń 2023 (127) Astronomia - styczeń 2023 (127)

12 grudnia 2022 r. w wieku 81 lat zmarł Mirosław Hermaszewski, polski lotnik i kosmonauta, generał brygady pilot Wojska Polskiego. Pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos.

21 grudnia 2022 r. po mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, którą celebrował bp Wiesław Lechowicz, lotnik został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystości miały charakter państwowy z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

„Z centrum kontroli lotów pada komunikat o zapłonie silników. Rakietą zaczynają wstrząsać coraz większe drgania. Potężne silniki Sojuza 11A511U osiągają maksymalny ciąg, spalając 1,5 tony paliwa w sekundę. Astronautę ogarnia dziwne wrażenie jakby rakieta przechylała się do tyłu i miała zaraz runąć. Ale na szczęście to tylko złudzenie [...]”.

Zapraszamy do artykułu poświęconego pamięci gen. Mirosława Hermaszewskiego, który przygotował dla Was Maciej Draws.Zamów już teraz!

Telefon : 515-773-590
E-mail : redakcja@astronomia.media.pl

You like taking the lead of line?

Being the first to know always feels great... Signing up to our newsletter gives you exclusive access to our Grand Opening!