Już dziś, 21 grudnia 2018 roku rozpoczyna się astronomiczna zima.

Najkrótszy dzień tego roku, w którym światłem słonecznym będziemy cieszyć się jedynie 7 godzin i 41 minut. Zima potrwa dokładnie 88 dni i zakończy się 20 marca.
Łapcie więc promienie Słońca, gdy tylko nadarzy się okazja.

Zimowe noce można poświęcić na dłuższe obserwacje. Mroźne powietrze cechuje znacznie lepsza przejrzystość, więc warto czasem pomarznąć z teleskopem lub lornetką. Okazji do obserwacji będzie tej zimy jeszcze wiele.

Drugiego dnia astronomicznej zimy tj. 22.12, na niebie zaobserwujemy maksimum Ursydów. Choć nie jest to tak spektakularny rój meteorów, jak niedawne Geminidy czy Orionidy, to na pewno warto poświęcić trochę czasu na obserwacje, a może również na fotografię nocnego nieba. Tego dnia (a raczej nocy) zobaczyć będzie można do 10 „spadających gwiazd” na godzinę. Historia pokazuje, że Ursydy potrafią zaskoczyć obserwatorów znacznie większą aktywnością.

Ursydy to rój meteorów utworzony przez okresową kometę 8P/Tuttle. Jest to zjawisko dość regularne i maksimum przypada co roku około 22 grudnia. W Polsce mamy bardzo dobre możliwości obserwacyjne, ponieważ radiant (punkt wyjściowy) leży w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy, a więc nie znika za horyzontem.

Życzymy więc udanego polowania na „spadające gwiazdy” i nie dajcie się zimowej pogodzie. Od tej pory dni będą już tylko dłuższe